Instalace a údržba

Průvodce údržbou poštovních schránek MEFA

Upozornění: U produktů vyrobených z více materiálů je třeba dodržovat předepsaný postup údržby pro jednotlivé konkrétní materiály.

Měď a mosaz:

Pokud chcete, aby byl povrch Vaší poštovní schránky lesklý, musí být udržována produkty určenými k leštění mědi nebo mosazi.

Povrch pokrytý měděnkou: Pokud chcete mít povrch Vaší schránky pokrytý měděnkou, musíte se zcela vyvarovat leštění schránky i jiné údržby. Měděnka se na povrchu objeví po dlouhodobém vlivu vnějších faktorů, např. horka, vody, soli a mechanických i jiných nečistot obsažených ve vzduchu. Povlak, který se postupně na schránce objeví je různobarevný a z hnědé barvy postupně začne přecházet do černé/modravé barvy. Povlak je zřídka rovnoměrný po celém povrchu schránky, schránka tedy může vypadat skvrnitě. Povlaku ze zelené měděnky nelze dosáhnout dříve, než za několik let.

Ocel

Nerezová ocel: I Leštěná/broušená nerezová ocel musí být ošetřována tak, aby se zamezilo vzniku koroze.  Je důležité, aby byl povrch pravidelně, aspoň 4x do roka čištěn za pomoci oleje bez obsahu kyselin. Pokud je nečistota na povrchu přilepená tak, že nejde odstranit použitím pouhého oleje, může být použit velmi jemný brusný materiál. Je velice důležité, aby i v případě čištění brusným papírem byl posléze použit olej bez obsahu kyselin.

Pozinkovaná ocel: Výhodou pozinkované oceli je, že přestože spoje a hrany mohou nabrat odstín hnědé barvy, povrchová barva se po 1-2 měsících ustálí na matné šedé. To znamená, že pokud jsou na schránce drobné oděrky nebo škrábnutí, která se zabarví do odstínu hnědé barvy, časem „vyblednou“ do odstínu šedé a splynou s okolním povrchem schránky. V důsledku toho vypadá schránka dobře i po letech působení zubu času. Aby schránka vydržela co nejdéle jako nová, doporučuje se ji 3-4x ročně omýt jarovou vodou. Nedostatek údržby schránky může vést k prorezavění schránky.

Barevná pozinkovaná ocel: Aby schránka vypadala stále jako nová, doporučuje se ji 3-4x ročně očistit mokrým hadrem. Nedostatek údržby může vést k prorezavění schránky. Výhodou poštovních schránek s hladkým barevným povrchem je, že mohou být ošetřovány voskem, což znamená, že špína a nečistoty se na schránce neusazují tak snadno. Vyvarujte se použití vosku na poštovní schránky s hrubým barevným povrchem.

Pohyblivé součásti

Pohyblivé součásti schránek a zámek musejí být 1-2x ročně promazány, aby se předešlo opotřebení, vrzání a jiným nepříjemným zvukům. Pokud zámek v zimě zamrzá, může být použit olej na zámky. V obou případech firma MEFA doporučuje použití přípravků firmy Ruko.

Záruka

Firma MEFA poskytuje záruku 12 let na vznik děr způsobených prorezavěním, pouze pokud je prováděna pravidelná údržba dle zde uvedených instrukcí.

Jaroslava Kraibichová, B – M – K
výhradní dovozce poštovních schránek MEFA pro ČR

Bělohorská 167
169 00 Praha 6

Tel.: 235 300 817, 733 182 201

www.postovni-schranky-mefa.cz

email